Lecznicze własciwości Kamieni szlachetnych

W starożytności kryształy były uważane za zmaterializowane światło lub zamrożoną wodę zesłaną przez niebiosa. Każdy kryształ jednak, to zamknięty własny świat; każdy z nich emanuje pewnym rodzajem światła i barw, będącym dowodem wewnętrznego życia. To instynkt mówi nam o pokrewieństwie duchowym z wybranym kryształem, albo o wibracjach, które mogą uzupełnić pewien konieczny, może zbyt słaby lub zgoła znikomy ton naszego ciała - małego mikrokosmosu. 

Mówiąc o wibracjach w martwym i żyjącym świecie należy sobie wyobrazić, że każdy szlachetny kamień można porównać do maleńkiej odbiorczej stacji radiowej, która nastawiona na specjalną falę, chwyta właściwe sobie wibracje. Stacjami nadawczymi są planety, a odbiornikami – kamienie szlachetne. Każdy z tych kamieni ma swój odpowiednik - swoją stację nadawczą w dalekim Kosmosie i przewodzi prądy stamtąd płynące. W leczeniu kryształami oraz kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi wykorzystuje się ich szczególne zdolności do uzdrawiania ludzkiej duszy i ciała. Podobnie jednak jak w innych terapiach naturalnych, istotną rolę odgrywa pole energetyczne wytwarzane przez organizm człowieka. Kryształy i kamienie posiadają zdolność gromadzenia, przechowywania i dostarczania energii elektromagnetycznej; w każdym kamieniu gromadzony jest inny, specyficzny rodzaj energii. W zależności od jej drgań, kamień może działać leczniczo na umysł, ciało i sferę emocjonalną człowieka, gdyż kamienie emitują pozytywną energię harmonizującą z energią ludzkiej aury i dlatego są zdolne odbudować naruszoną równowagę organizmu.

Warto zastanowić się nad tym jaki kamień nosimy w biżuterii. O kamienie należy dbać, obmywając je w celu „oczyszczenia” i poddawać kąpielom słonecznym w celu aktywacji działania leczniczego.

Agat – wspomaga narządy rozrodcze i leczy ich dolegliwości. Jest zalecany dla kobiet w ciąży. Agaty przekształcają obawy przyszłe matki o zdrowie potomka i zmienia je w pełne miłości i radości oczekiwanie. Agat sprzyja napotykaniu na swojej drodze przyjaznych osób.

Akwamaryn – łagodzi swoim wpływem drogi oddechowe i błony śluzowe. Pomaga w chorobach astmatycznych i kokluszu. Przynosi ulgę w stanach depresyjnych, meteopatycznych. 

Ametyst - Amethystos z greckiego oznacza środek uśmierzający opilstwo, kamień chroniący przed pijaństwem. Kolor ametystu to najzimniejszy błękit i najgorętsza czerwień zlane w jeden kolor : fiolet. Fiolet to tęsknota, wieczna pogoń za czymś wielkim, świętym, nieuchwytnym, to kamień sakralny wyrażający posłannictwo. W języku hebrajskim nazywa się „Achlamach”, to znaczy „dający miłe sny”. Obdarza on spokojem, odwagą, koncentracją, intuicją, pomaga w miłosnych łowach, niesie gotowość do altruizmu. Ułatwia kontakt z naszym Wyższym Ja i Bogiem, wspiera więc medytację i inspirację. Na poziomie fizycznym ametyst poprawia wygląd skóry – starożytne elegantki robiły z niego kremy piękności. Łagodzi uporczywe bóle głowy i męczące migreny.

Bursztyn – pomocny w bólach głowy i migrenie, przeziębieniach i grypie, reumatyzmie oraz dolegliwościach układu krążenia. Nalewka z bursztynu obniża ciśnienie krwi, wspomaga wydzielanie żółci, koi, hamuje rozwój bakterii, ułatwia gojenie ran, aktywizuje układ odpornościowy, zapobiega tworzeniu się zmarszczek.

Cytryn – uaktywnia metabolizm i stymuluje działanie układu trawiennego. Szczególnie zalecany osobom chorym na cukrzycę, zwiększa wydzielanie insuliny również na poziomie emocjonalnym. Zaleca się osobom o skłonnościach do pesymizmu, lęków i depresji. Poprawia także pracę gruczołów limfatycznych, komórek mózgowych. Eliksir i woda „cytynowa” leczą także wypryski i inne choroby skóry.

Diament, - cesarz kamieni szlachetnych - W żadnym innym klejnocie gra światła nie przypomina tak łudząco promieni słonecznych jak w czystym brylancie. Od najdawniejszych czasów uważano czysty diament za kamień święty, który stykając się ze złem mącił swój blask, wykazując w ten sposób „cierpienie”. Słowo diament pochodzi od greckiego „adamos” – niepokonany. Czysty diament jest zazwyczaj bezbarwny; niekiedy biały, szary, brunatny, zielony, żółty, czerwony, niebieski i rzadko czarny. Diament nie znosi fałszu, obłudy i zdrady. Według opinii starożytnych mędrców diament trzymany w ustach leczy podagrę, febrę i żółtaczkę, uśmierza gniew oraz uzdrawia z nałogu pijaństwa. Ponadto, diament obdarza zdolnością koncentracji, twórcom daje możność zrealizowania natchnień i planów, przynosi radość i szczęście, a udzielając siły i odwagi – pomaga pokonać wrogów i nieprzyjaciół. Daje również zwycięstwo w miłości pod warunkiem, że jest ona szczera, wolna od pierwiastków egoistycznych. Diamenty zdobyte drogą gwałtu, rabunku lub podstępu przynoszą nieszczęście zamiast powodzenia. :-)

Granat – wspomaga regenerację krwi i układu krążenia. Granat wzmaga aktywność fizyczną, odwagę, spontaniczność. Używany do leczenia problemów hormonalnych, anemii, apatii, wyczerpania, impotencji i oziębłości u kobiet. Eliksir wzmacnia serce, wątrobę i nerki. Zwiększa ilość plazmy, hemoglobiny i białych ciałek krwi. 

Hematyt – zalecany w przypadku reumatyzmu, złamań kości, zapalenia płuc i dolegliwościach wątroby. Dodaje ciepła i energii. Wspomaga regenerację komórek w ciele. Wpływa korzystnie na płodność. Leczy wrzody, skrzepy, opuchliznę. Kamień ten przyniesie ulgę wszystkim tym, którzy cierpią na bóle karku, pleców, skurcze łydek, a także bóle głowy spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jako talizman pomaga wygrać proces sądowy.

Jaspis – pomocny przy narodzinach dzieci, leczeniu chorób kobiecych, szczególnie gdy mają one podłoże psychosomatyczne. Czerwone jaspisy regulują cykl miesiączkowy, leczniczo wzmacniająco na przydatki i macicę. Chroni przed otruciem, zranieniem, ukłuciem, plagami robactwa, gdyż jego promieniowanie odstrasza je. Żółty jaspis potrafi rozbudzić oziębła kobietę. Wzmaga potencję, siłę woli i wydobywa cechy prawdziwego mężczyzny.

Kamień księżycowy – działa korzystnie na hormony i system limfatyczny. Oddziałuje na jelita i podbrzusze. Pomaga podczas ciąży i porodu, także w dolegliwościach miesiączkowych. W przypadkach chorób kobiecych efekty lecznicze dają kamienie żółtawe, pomarańczowe i różowe. Na zaburzenia tarczycy czy choroby gardła najlepsze są w odcieniu błękitu. Kamień mleczno-błękitny wskazany jest w histerii i bezsenności. Stosuje się go również przy chorobach skóry, pobudza rozwój duchowy. Panuje przekonanie, że ten kamień chroni przed złem ludzi szlachetnych i uczciwych, ostrzega ich przed niebezpieczeństwami i fałszywymi przyjaciółmi.

Karneol – kamień ten bywa pomocny przy bezpłodności i impotencji, likwiduje blokady energetyczne w organach rozrodczych. Wpływa na narządy związane z procesem wydalania, likwiduje zastoje i żylaki. Odtruwa krew (ważne przy leczeniu wyprysków i trądziku), przyłożony do rany przyspiesza gojenie. Pobudza jakość doznań w sferze seksualnej. „Puszystym” ułatwia utratę wagi.

Koral - medycyna indyjska zaleca używanie popiołu z korali w celu wzmocnienia sił witalnych organizmu. Skutecznie leczy nim niestrawność, zatrucia pokarmowe, poprawia strukturę kostną oraz sprawia przybieranie na wadze. Biały koral stymuluje regenerację tkanki kostnej, pomaga w leczeniu zaburzeń umysłowych. Koral o barwie łososia poprawia system krążenia i pobudza reprodukcję czerwonych i białych ciałek krwi. Czerwone korale aktywizują tarczycę, poprawiają przemianę materii, uwalniają toksyny z tkanki mięśniowej. Korale bledną, gdy osoba je nosząca choruje a odzyskują barwę, gdy wraca do zdrowia. 

Kryształ górski – działa jako odpromiennik, neutralizuje negatywne promieniowanie cieków wodnych, pomaga na zawroty głowy, zaburzenia błędnika, napięciach w okolicy barkowej i lędźwiowej. Dodaje ludziom energii, a kwarc różowy ociepla emocjonalnie osoby antypatyczne i surowe. 

Kwarc rutylowy – znosi blokady i bóle w ciele. Leczy choroby płuc, przeziębienia i wzmacnia tarczycę. Wyrównuje żeńskie i męskie energie w ciele. Uspokaja umysł, a włożony pod poduszkę wpływa na jakość naszych snów.

Kunzyt - pomaga w zaburzeniach krążenia i leczyć alkoholizm. Popijanie wody, w której przez 6 godzin moczył się kuncyt, działa wspomagająco przy leczeniu zaburzeń psychicznych, m.in. schizofrenii, ale także bulimii, anoreksji i epilepsji. Wpływa odmładzająco na tkanki i zapobiega procesowi starzenia się. Kunzyt pomaga budować nasz autorytet i pozycję życiową.

Lazuryt (lapis lazuli) – współcześni terapeuci stosują go w stanach nieżytu układu oddechowego, gardła, przełyku; może wspomagać leczenie raka krtani. Lazuryt oprawiony w złoto hamuje postęp stwardnienia rozsianego, normalizuje ciśnienie krwi. Jest kamieniem prawdziwej przyjaźni – sprzyja powstawaniu harmonii i zrozumienie między ludźmi. 

Malachit – wyciąga energie chorobotwórcze, hamuje zakażenia. Miedź wydzielająca się z kamienia niszczy infekcje. Stosuje się go do łagodzenia astmy, zaburzeń trawiennych oraz wzmacniania wzroku i pracy serca. Kamień oprawiony w miedź przynosi ulgę w bólach pochodzenia reumatoidalnego. Koordynuje pracę półkul mózgowych, może być stosowany do leczenia autyzmu, dysleksji, epilepsji, rozstrojów nerwowych, zaburzeń koordynacji.

Obsydian – jest zalecany ludziom łagodnym, o miękkim sercu, którzy często padają ofiarą wykorzystania. Jako talizman powinien być noszony przez parapsychologów, spirytystów i egzorcystów gdyż uaktywnia ich zdolności. W sensie fizjologicznym, obsydian ma pozytywny wpływ na wszelkie kłopoty trawienne, kolki jelitowe a także przeciwko wyeksploatowaniu intelektualnemu.

Oliwin – kamienie te uspokajają skołatane nerwy, pomagają pozbyć się złości i depresji. Przyspieszają procesu samouzdrowienia, a także stymulują wchłanianie makro – i mikroelementów z pożywienia. Przemywanie wodą oliwinową przyspiesza gojenie wrzodów i wyprysków. Leczy dolegliwości reumatyczne, gościec i artretyzm.

Onyks – zapobiega bezsenności, korzystnie wpływa na osłabione serce i uśmierza ból. Korzystnie wpływa na tkankę rogową, paznokcie, włosy a także oczy. Onyks uwrażliwia i rozwija percepcję zmysłową. Położony na splocie słonecznym wzmacnia trzustkę.

Opal – czarny wpływa leczniczo na jądra, jajniki, trzustkę i śledzionę. Zwiększa produkcję leukocytów i poprawia oczyszczanie czerwonych krwinek. Opal mleczny wzmacnia brzuch, przysadkę, grasicę i szyszynkę. Opal bezbarwny i przeźroczysty rewitalizuje organizm. Wzmacnia także podstawę kręgosłupa, uspokaja nerwy, wyrównuje działanie półkul mózgowych.

Perła, „Łzy oceanów” – w praktyce magicznej perły odnoszą się do boskiej opieki, pozwalają oczyścić charakter i duszę. Noszone z miłością – odwzajemniają uczucie stając się talizmanami szczęścia. Perły wspomagają leczenie osteoporozy, ponieważ zawierają duże ilości wapnia pomagają w chorobach spowodowanych brakiem tego pierwiastka, np.: kruchości kości. Wskazany przy schorzeniach kobiecych i nadmiernych krwawieniach miesięcznych. Jako perłowy proszek dodawany do kosmetyków, pozwala długo zachować ładną, świeżą cerę. 

Rubin - wzmacnia serce, oczyszcza krew, pobudza krążenie. Stosowany do wzmocnienia uszu, oczu, nosa, śledziony. Rubin położony na pępku leczy schorzenia wirusowe i stany gorączkowe. Uaktywnia intuicję

Szafir - Magnum Magisterium, „Pieczęć mądrości” - Saphir (S.P.R.) to po hebrajsku utajone, święte, wyrażające najgłębszą tajemnicę świętości. Zasadniczym składnikiem szafiru jest korund. Korund zabarwiony na czerwono nazywany jest rubinem , bezbarwny – leukoszafirem, a zabarwiony na niebiesko – szafirem. Szafir zamyka w sobie wszystkie cnoty i ukryte moce, jest władcą i panem klejnotów, bo w swych cudownych zaletach i zdumiewających właściwościach przerasta wszystkie inne kamienie. Szafir to najskuteczniejsze lekarstwo przeciw truciźnie, pozwala zachować siły, uspokaja bicie serca, ucisza wzburzone nerwy, tłumi krwotoki, gasi gorączkę, a noszony na sercu – chroni przed czarami. Daje czystość myśli, polot, zdolność intuicji, wytrwałość, pokorę i pogodę ducha. Jest talizmanem mędrców i zakochanych. Chroni przed zdradą, zasadzką i skrytobójstwem, wspiera leczenie zaburzeń psychicznych.

Szmaragd – wspomaga leczenie grypy, poprawia pamięć, likwiduje bóle głowy, leczy cukrzycę i wzmacnia kręgosłup. Równoważy ciało eteryczne, astralne i emocjonalne, stabilizuje osobowość i zwiększa zdolności parapsychiczne. Leczy paranoje, schizofrenię i inne choroby umysłowe. Zalecany także przy schorzeniach trzustki, wątroby i nerek

Topaz – sprzyja długowieczności, czyni człowieka urodziwym i inteligentnym. Niezawodny środek przeciwko bólom głowy, oczu, dla wzmocnienia serca, płuc i gardła (topaz błękitny). Przynosi ulgę przy odrze, ospie wietrznej, śwince i pokrzywce. Złoty topaz usuwa depresje i lęki, likwiduje wyczerpanie i poszerza świadomość. 

Turkus – chroni przed złym towarzystwem, wrogami i złymi kolejami losu. Łagodzi choroby oczu, gardła i płuc, rozjaśnia myśli. Uważa się że turkus skutecznie chroni przed atakami psychicznymi i psychotronicznymi.


Przyporządkowanie kamieni do chorób (przykłady)


Gorączka Perła

Trądzik Awenturyn, woda (eliksir) awenturynowa

Nadkwasota żołądka Cytryn, kwarc jasnoczerwony, szmaragd

Alkoholizm Ametyst, agat, kwarc

Oparzenia Ametyst, kryształ

Chandra Kwarc różowy

Uderzenia ciepła Hematyt, granat, jaspis

Próchnica zęba Kalcyt

Koszmary Ametyst, topaz niebieski, kwarc jasnoczerwony, chalcedon

Zmartienia miłosne Kwarc różowy, malachit

Wypadanie włosów Szafir, lapis-lazuli, ametyst

Szok Złoty topaz, kwarc dymny 

Podwyższony cholesterol Magnetyt, koral 

Krążenie krwi Krwisty rubin, granat, lapis-lazuli

Cholera Ametyst, złoty topaz, chryzopraz

Kolka Azuryt – malachit, jadeit, kryształ, jaspis, magnezyt, szmaragd

Ataki bólu Bursztyn żółty, malachit

Depresja Cytryn, turmalin, lapis-lazuli, topaz

Odchudzanie Cytryn, diament, sodalit, szmaragd, piryt

Kłopoty z trawieniem Kryształ górski, jaspis czerwony, magnezyt, malachit

Bóle pleców Kryształ górski, bursztyn żółty, szafir

Bóle zęba Bursztyn żółty, malachit

Czerwonka Szmaragd

Egzema Awenturyn, ametyst, bursztyn

Przypływ energii Turmalin zielony

Obrzmienia, obrzęki Lapis – lazuli, szmaragd

Zwichnięcia Kalcyt zielony, malachit, hematyt

Żółądek Cytryn, szmaragd, kryształ górski, magnezyt

Wrzody żołądka Beryl, jaspis, magnezyt

Kichanie Jaspis, perła

Czyraki bursztyn, granat, szafir, ametyst

Grypa jadeit, turmalin zielony, szmaragd, perła

Ciąża jadeit, jaspis, hematyt, agat

1873 Pierre Auguste Cot - Spring

P.A. Cot-via Wikimedia Commons.