Uran

Astronomisches Symbol des Uranus

 

 

 

 

Zanim się czemuś oddasz, zawsze jest wahanie,
Szansa, by się wycofać,
Zawsze nieudolność.
Przy każdej inicjatywie i akcie tworzenia
Jest jedna elementarna prawda,
której nieświadomość zabija nieprzebrane idee
I niezliczone plany:
Że kiedy całkowicie się czemuś poświęcisz,
Opatrzność też wykona swój ruch.
Wszystko się wtedy zdarzy, aby ci pomóc,
Co inaczej nigdy by się nie zdarzyło.
Z decyzji wypływa cały strumień zdarzeń,
Przynosząc z korzyścią dla ciebie najrozmaitsze
Wypadki, spotkania i rzeczy,
O których nikt by nie śnił, że mu się przydarzą.
Cokolwiek robisz lub marzysz, że możesz to zrobić
- Zacznij tylko.
W zdecydowaniu drzemie geniusz, siła i magia.
Zacznij teraz.

Johann Wolfgang Goethe

 

 


Uran − gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: Οὐρανός), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów ze względu na niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.

 

 

 

 

Nie rozcinaj tego, co możesz rozplątać.

Joseph Joubert

 

Mitologia:

Uranos (także Uran, Niebo; gr. Οὐρανός Ouranós, łac. Uranus, Caelus ‘niebo’) – w mitologii greckiej bóg i uosobienie nieba.

Jedno z najstarszych bóstw. Bez udziału innej istoty poczęła go i urodziła Gaja (Ziemia), która stała się jego małżonką. Wspólnie spłodzili kolejne pokolenia bogów.

Uranos, lękając się siły oraz potęgi sturękich i cyklopów, strąca ich wszystkich do Tartaru. Gaja, nie chcąc dopuścić do tego, by tytani również zostali tam zesłani, wraz z Kronosem, któremu kazała jeszcze pozostać na Ziemi organizuje spisek przeciwko Uranosowi. Gdy ten zesłał nocną porę, by zaznać miłości z Ziemią, wszyscy jego synowie i córki rzucili się na niego, natomiast najmłodszy z nich, Kronos, otrzymanym od Gai sierpem, odciął ojcu jądra i wrzucił je do morza. W buncie tym nie wziął udziału najstarszy z tytanów, Okeanos. Z wsiąkających w ziemię większych kropel krwi powstały 3 boginie zemsty Erynie, natomiast mniejsze krople dały życie nimfom opiekującym się jesionami (nimfy jesionowe – meliady), później Gaja urodziła także, dzięki tej krwi, potężne plemię gigantów. Krew która spadła do morza i połączyła się z morską pianą stworzyła Afrodytę. Uranos stracił władzę nad światem i od tej pory nie może już panować nad Gają, być może jest to symboliczne oddzielenie Nieba od Ziemi. Uranos jako bóstwo usuwa się w cień. Jego miejsce zajmuje najmłodszy syn i główny uczestnik buntu, Kronos. Uranos pojawia się jeszcze w mitologii: pogodzony ze swą małżonką Gają pomaga córce, tytanidzie Rei, urodzić i wychować jej najmłodsze dziecko, Zeusa, przyszłego króla bogów. Gdy ten zdobywa już władzę, Uranos wraz z Ziemią przepowiadają mu, jakiego potomstwa może się spodziewać z obcowania ze swą pierwszą małżonką, Metydą (Metis). Mianowicie najpierw urodzi mu ona silną boginię, a później potężnego boga, który pokona własnego ojca. Dzięki tej przepowiedni Zeus zapobiega takiemu rozwiązaniu. Jego rzymskim odpowiednikiem był Coelus.( Wikipedia)

Starożytni wierzyli, że znanych im siedem planet tworzy całkowitą kosmiczną strukturę odzwierciedlającą pierwotne siły zarządzające ludzkimi losami. W 1781 astronom i muzyk, William Herschel dokonując dokładnych teleskopowych badań nieba natknął się na obiekt, który nie był zwykłą gwiazdą. Obiekt okazał się pierwszą planetą odkrytą od starożytności. Jego zdumiewające odkrycie natychmiast zmieniło wymiary systemu słonecznego, gdyż nowa planeta była dwa razy dalej od Słońca niż Saturn. Odkrycie to stanowiło również bezprecedensowe wyzwanie dla tradycji astrologicznej. Starożytna hierarchia siedmiu planet, ograniczonych przez Saturna, była nieodwołalnie zniszczona, a nowa planeta nie miała ustalonego archetypowego znaczenia.

Astronomowie rozważali wiele imion dla nowej planety. Herschel jako pierwszy proponował nazwę Georgium Sidus na cześć swojego patrona i władcy, króla Anglii Jerzego III. Francuzi, bez wątpienia niezbyt entuzjastycznie nastawieni do kosmicznego ubóstwienia angielskiego monarchy, używali nazwy Herschel. Ale w końcu skorzystano z panteonu mitologii klasycznej: niemiecki astronom Johann Elert Bode zasugerował nazwę Uran (łac. i ang. Uranus) w rocznicę jej odkrycia, a ta nazwa powoli zyskała międzynarodową akceptację.

Astrologowie wprawdzie przyjęli nazwę Uran, ale znaczenie jakie jej zaczęto przypisywać było znacząco różne od charakteru Urana z mitologii. Współcześni astrologowie na podstawie doświadczenia łączą Urana-planetę z zasadą zmiany, buntu, wolności, wyzwolenia, reformy i rewolucji, z nieoczekiwanym łamaniem struktur; następnie z pobudzeniem, nagłymi niespodziankami, przebłyskami wglądu, rewelacyjnymi informacjami i przebudzeniem. Kojarzy się go także z intelektualną błyskotliwością, z inwencją twórczą, kreatywnością, orginalnością i indywidualizmem. Tranzyty Urana są związane z niespodziewanymi burzącymi i wyzwalającymi zdarzeniami, a ponadto z nieprzewidywalnymi, destrukcyjnymi zmianami, przez co ta planeta często nazywana bywa "kosmicznym triksterem". Jako wskaźnik indywidualnego charakteru człowieka Uran oznacza indywidualistę, geniusza i rebelianta. Te różne jakości można zaobserwować u osób urodzonych z silnym Uranem, szczególnie zaś są wyrażane podczas jego tranzytów.

 

 

 

W czas sztormu steruj do jakiegokolwiek portu.

Walter Scott

 

 

 


                                         Przyklady

Uran w znaku Barana
Uran w znaku Barana daje sowim podopiecznym silne upodobanie do osobistej i duchowej wolności, niezależności i samodzielności, do postępowych i rewolucyjnych idei. W tym znaku wzmacnia impulsywność, gorączkowość, intensyfikuje esencjalną naturę Barana, dodając do jego ognia dodatkowy strumień tlenu i przekształcając prometejskie idee w śmiałe, ostre, ryzykowne i często niebezpieczne przedsięwzięcia.
Ludzie z Uranem w Baranie są oryginalni, pomysłowi, błyskotliwi, wynalazczy, obdarzeni zdolnościami racjonalizatorskimi, zdecydowani, nieustraszeni, posiadający potężną, wybuchową energię i siłę przebicia, co pomaga im w realizacji pomysłów i planów zarówno w sferze nauki i techniki, jak i w świecie sztuki czy działalności społecznej lub politycznej. Uran „zmusza” tych ludzi do wytyczania nowych dróg i badania nowych kierunków.
W przypadku uszkodzenia – nadmierny pośpiech, przesadna impulsywność, nieoględność, niski próg pobudliwości, skłonność do obrażania się, kłótni, sporów, awantur, konfrontacji z opłakanymi następstwami takiego zachowania; możliwe nieszczęśliwe wypadki, urazy, rany spowodowane ryzykanctwem, nieoględnością, nieprzestrzeganiem zasad BHP i brakiem autodyscypliny. Należy zawsze zachowywać ostrożność podczas kierowania samochodem i innymi mechanizmami oraz podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi.

Uran w znaku Byka
Uran w znaku Byka daje sowim podopiecznym silną wolę, dużo energii, upór, wytrwałość, konsekwencję w dążeniu do celu. U tych osób wyraźnie widać nie tylko dążenie do wartości materialnych, ale i do rozwoju duchowego. Ludzie ci potrafią wcielać swoje idee i zamiary w życie, jeśli trwają przy swoich oryginalnych i niestandardowych decyzjach, nie boją się używać nowych metod i technologii w swojej pracy. Sukcesy może przynieść działalność związana z ekonomią polityczną, gospodarką państwową i finansami. Możliwe są zarówno nieoczekiwane zyski, jak i nagłe straty materialne.
W przypadku uszkodzenia – samowola, krnąbrność, kaprysy, nierealne pomysły; chwiejne finanse; chorobliwa skłonność do dóbr materialnych i bezpieczeństwa materialnego; lek przed biedą na starość.

Uran w znaku Bliźniąt
W tym znaku Uran sprzyja rozwojowi mentalnych właściwości danej jednostki, jej intelektualnych zdolności i kieruje go w określony nurt działalności. Najczęściej dotyczy to takich sfer, jak badania naukowe, nauki stosowane, sztuka, szczególnie literatura, dziennikarstwo, rzemiosło artystyczne i dziedziny praktyczne. Praca w tym wypadku może wiązać się z działalnością społeczną, podróżami i wyjazdami. Ludzie z Uranem w znaku Bliźniąt posiadają bystry i błyskotliwy umysł, często o skłonnościach filozoficznych, doskonale władają słowem, mają upodobanie do działalności komercyjnej i reformatorskiej, a także interesują się metafizyką i jogą. Nieobca też jest im działalność w administracji państwowej.

Uran w znaku Raka
Tutaj Uran wzmacnia wrażliwość, podatność na odczucia, emocjonalność, daje sensytywność, zdolności mediumiczne i subtelną intuicję. U ludzi z takim Uranem, często występuje zainteresowanie starożytnymi kulturami i cywilizacjami, historią, archeologią, naukami okultystycznymi oraz do tradycyjnych dziedzin nauki. Nierzadko wybierają takie sfery działalności, jak medycyna ludowa, nietradycyjne metody leczenia, fitoterapia. Interesują się nauką, techniką, sztuka, kwestiami filozoficznymi i religijnymi. Z miłości do przyrody i zwierząt wielu z nich zajmuje się rolnictwem, osiągając w dziedzinach z nim związanych duże sukcesy.
W przypadku uszkodzenia – duży egoizm i interesowność, nie pierwszym planie zawsze znajduje się własne „ja” i „moje”, czyli najważniejsza staje się materialna strona życia i stan posiadania.
Przy niekorzystnym aspekcie z Marsem – groźba nieszczęśliwych wypadków i urazów, z Księżycem – groźba utonięcia.

Uran w znaku Lwa
Uran w znaku Lwa daje wolnomyślicielstwo, ambicje, upodobanie do władzy, inicjatywę, przedsiębiorczość, ale także ekscentryczność, ekstrawagancję, silne namiętności i skłonność do płci odmiennej. Ludzie z takim Uranem ukierunkowani są na walkę z matactwami, konserwatyzmem, obskurantyzmem, różnymi uwarunkowaniami i dążą do przeprowadzenia reform społecznych. Często czują powołanie do działalności na arenie politycznej i pracy w administracji państwowej, co nierzadko prowadzi do problemów w rodzinie. Rodzina w ogóle może sprawiać dużo trosk i kłopotów. Przejawić się tu może dążenie do światowego stylu życia, zewnętrznego blasku, działań na pokaz i publicznych widowisk. Możliwe upodobanie do gier hazardowych i skłonność do afer i ryzykownych przedsięwzięć, często całkiem dużych rozmiarów.

 

 

 

 

Bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą.

Victor Hugo

Balancing Sunlight (3938631939)

Foto-via Wikimedia Commons.