Mars

 

Astronomisches Symbol des Mars

 

 

 

 

[...] będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni, i na tyle słabi, na ile będziemy podzieleni.

Joanne Kathleen Rowling

 

 

 

Vue aérienne du domaine de Versailles le 20 août 2014 par ToucanWings - Creative Commons By Sa 3.0 - 06

Mars Statue-Girardon-via Wikimedia Commons.

Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywn

Mitologia:

Mars (starołac. Mavors, łac. Mars: Wikipedia) – staroitalski bóg wojny, znany już u Etrusków jako Maris. Obok Jowisza i Kwirynusa jeden z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Odpowiednik greckiego Aresa. Początkowo czczony jako patron pór roku, szczególnie wiosny. Pasterze powierzali swoje stada opiece Marsa przed watahami wilków. Między innymi do Marsa śpiewali swoje pieśni saliowie. Był czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa. Poświęcono mu pierwszy miesiąc w kalendarzu rzymskim - marzec (łac. mensis Martius), kiedy to tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić lub rozpocząć działania wojenne.

Marsowi poświęcony był: wilk, dzięcioł i dąb. Jako Mars Gradivus, kroczył na czele wojsk na polu bitwy i pod taką postacią był czczony w starej świątyni na Via Appia, poza murami miasta.

Inne miejsca kultu Marsa w Rzymie:

  • Porta Capena
  • na Polu Marsowym
  • w Regia na Forum

Tylko silni potrafią bez obawy śmiać się ze swoich słabostek.

Władysław Grzeszczyk

Mars w horoskopie reprezentuje siłę napędowš, męskość, pasję, odwagę, inicjatywę, przedsębiorczość. Wskazuje dziedzinę życia, w którą wkładamy najwięcej energii. Sygnifikuje mężczyzn, braci, ojca, w horoskopie kobiety - ideał mężczyzny (raczej nie męża). Mars pokazuje wyzwania i zdolność stawienia im czoła.

Znak zodiaku, w którym znajduje się Mars wskazuje sposób wyrażania naszych uczuć, kierunek dążeń do osiągania zaszczytów, realizacji celów.

Dom, w którym znajduje się Mars opisuje dziedzinę, w której zainwestujemy swoją energię. Ten dom pokaże również gdzie jesteśmy najbardziej dynamiczni oraz gdzie spotykamy się z problemami. W tym obszarze toczy się walka.

Aspekty Marsa pokazują jakich ludzi przyciąga do nas a także specyficzne preferencje seksualne. Wskazują sposób, w jaki używamy naszej energii i talentu do realizacji naszych celów. Aspekty harmonijne podkreślają umiejętność walki o słuszną sprawę, entuzjazm, chęć obrony słabszych, działania postępowe oraz pragnienia. Aspekty nieharmonijne wzmagają egoizm, terror, agresję, przemoc.

Pełny cykl Marsa trwa 22 miesiące. W jednym znaku zodiaku przebywa niecałe 2 miesiące. W ciągu doby przesuwa się o około 30 - 40 minut kątowych.

                              Przyklady-Mars w domach:


Mars w 4 domu:Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu, nie jesteś typem domatora. Masz szansę na zachowanie siły i energii do późnej starości. Aby zabezpieczyć swoją przyszłość wykazujesz dużo inicjatywy i zaangażowania.

Poszukujesz rywalizacji z domownikami, często wdajesz się z nimi z zażarte dyskusje. Postaraj się zachować nieco więcej przestrzeni w Waszych relacjach i dążyć raczej do harmonii poprzez wspólne działania i aktywność.

Mars w 5 domu:Masz energiczną i porywczą naturę, lubisz zabawę i przyjemności. Masz duży rozmach w dokonywaniu zamierzeń i realizacji planów. Dobrze orientujesz się w nowych możliwościach, dlatego jeśli zachowasz rozwagę i skorzystasz z pomocy innych, osiągniesz sukces. Spróbuj spożytkować swoją energię w zajęciach wymagających wysiłku fizycznego: sporcie lub tańcu. Posiadasz liczne zainteresowania, które często dają Ci możliwość spożytkowania energii.

 

Zaufanie to odwaga, wierność to siła.

Marie von Ebner-Eschenbach

 Mars w 6 domu:

Kiedy masz się w coś zaangażować, wcześniej dokładnie wszystko kalkulujesz. Cierpliwie i metodycznie pokonujesz problemy. Choroby, które Cię dosięgają mają gwałtowny przebieg, ale powrót do zdrowia jest równie szybki.

Jeśli ktoś sprawił Ci przykrość, powiedz mu to. Jeśli to niemożliwe, poćwicz przez godzinę w klubie fitness, wyładuj emocje, zamiast dusić złość w sobie.

 

 

 

 

Boże, daj mi siłę, abym mógł zrobić wszystko, czego ode mnie żądasz. A potem żądaj ode mnie, czego chcesz.

Augustyn z Hippony