Fazy Ksiezyca

 

 

– JAK SIĘ NA­ZYWA TO UCZU­CIE W GŁOWIE, UCZU­CIE TĘSKNE­GO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TA­KIE, JA­KIE NAJ­WY­RAŹNIEJ SĄ?
– Chy­ba smu­tek, pa­nie. A teraz...
– JES­TEM ZASMUTKOWANY. 

Terry Pratchett

 

 

 


Lunar libration with phase2

Bild:http://de.wikipedia.org/wiki/Libration

Księżyc był tematem wielu dzieł sztuki i literatury, a także inspiracją dla niezliczonej rzeszy twórców. Jest często pojawiającym się motywem w malarstwie, poezji i dramacie, a także w prozie i muzyce. Niewykluczone, że najwcześniejszy z dotychczas odkrytych wizerunków Księżyca znajduje się w Knowth we wschodniej Irlandii i datowany jest na ok. 3000 lat p.n.e. Za pierwsze realistyczne przedstawienie Księżyca w sztuce Zachodu uważa się tarczę Srebrnego Globu namalowaną na dziennym niebie na dyptyku Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny Jana van Eycka (ok. 1430) Księżyc jest obecny w mitologii i astrologii. Według astrologii średniowiecznej ci, którzy ukształtowali się pod wpływem Księżyca są chwiejni i kapryśni, ale też niezależni; mają okrągłe twarze, są niskiego wzrostu i łatwo ulegają grzechowi próżniactwa. Księżyc jako najbliższy Ziemi i najbardziej zmienny z ciał niebieskich, o naturze zimnej, związanej z żywiołem wody miał wywierać największy wpływ na włóczęgów, magików, myśliwych, rybaków, młynarzy, żeglarzy i pływaków. Popularne są przesądy dotyczące wpływu faz Księżyca na psychikę – badania naukowe żadnego tego typy wpływu nie wykazały. Jest uważany za symbol ukrytych stron ludzkiej natury.

Pierwszej próby opisania Księżyca w sposób naukowy dokonał filozof grecki Anaksagoras, który – na podstawie obserwacji zaćmień oraz badań spadających na Ziemię meteorytów – wysunął hipotezę głoszącą, że Księżyc i Słońce są w rzeczywistości ogromnymi skalistymi obiektami, i że ten pierwszy odbija światło pochodzące od drugiego z ciał. Jego ateistyczne poglądy na zagadnienia związane z niebem stały się główną przyczyną uwięzienia i, ostatecznie, banicji.

Arystotelesowski opis Wszechświata umiejscawiał Księżyc na granicy pomiędzy obszarem zmiennych żywiołów (ziemi, wody, powietrza i ognia) a sferami planet i gwiazd stałych, zbudowanych z eteru. Podział ten był utrzymywany jako jeden z aksjomatów fizyki przez wiele wieków po Arystotelesie.( Wikipedia)

 

 

Astrologicznie:

Księżyc jest jednym ze Świateł, zaliczany jest do grupy planet osobistych. W horoskopie symbolizuje nieświadomą, "zwierzęcą" stronę osobowości, sferę instynktów, np. instynkt samozachowawczy, opiekuńczy, rodzicielski (macierzyński-ojcowski), instynkt zachowania gatunku (rozrodu) itp., emocje, odczucia, intuicję, zachowania seksualne, rodzinne, potrzebę bezpieczeństwa, lęki, zdolności paranormalne. Jest sygnifikatorem matki, a także kobiety w roli matki lub żony (por. Wenus). Przypisuje się mu zmienność, niestałość, pospolitość ale także popularność. W astrologii mundalnej Księżyc jest sygnifikatorem ogółu społeczeństwa, "prostego ludu". U kobiet cykl Księżyca związany jest z indywidualnym rytmem płodności (cykl Jonasa).

Tranzyty Księżyca są krótkotrwałe (1-2 godz.). Mogą wpływać na chwilowe zmiany nastrojów, czasem stają się katalizatorem dla wyładowania energii nagromadzonej podczas długotrwałego tranzytu planety społecznej lub pokoleniowej.

 

W mitologii:

Zmienność faz Księżyca kojarzona jest zwykle z cyklem rorodczym (ciąża). Jako Światło nocne, dające specyficzny, srebrzysty blask, kojarzony jest też ze wszystkim, co tajemnicze, niezbadane. Związane są z nim boginie Luna i Selene. Symbolizowały go trzy postacie kobiece: dziewica-kapłanka (Pełnia), kobieta-matka (ciężarna) (Kwadra) i dojrzała mądra kobieta (Nów) - wiedżma (mądra) oznaczała pierwotnie wiedząca, wiedząca matka, dopiero w średniowieczu barbarzyńsko tępiący dawne kultury i wiedzę "niechrześcijańską" kościół katolicki nadał tej nazwie znaczenie pejoratywne. Najstarsze ślady archeologiczne kultu potrójnej Wielkiej Bogini, pochodzące z ok. VII w. p.n.e. napotykamy a starożytnej Anatolii (dzisiejsze Çatal Hüyük w Turcji). Jak wnosić można z późniejszej mitologii, która pewnie oddaje starsze, choć nie zachowane na piśmie opowieści, było to związane ze sposobem postrzegania świata, jako ustawicznej gry form. Tak i Wielką Boginię widziano jako wciąż tę samą, ale objawiającą się w różnych formach, jako zmienną w niezmienności, jako trzy fazy jednego boskiego bytu. Związek Wielkiej Bogini z Księżycem, roślinnością i płodnością jest tak pewny, że nikt z badaczy nie poddaje go w wątpliwość. Obserwując na niebie zmienność faz Księżyca wierzono, że tak, jak Luna zmienia swą postać, tak i jej pani - Wielka Bogini ulega cyklicznym przemianom od dziewicy-kapłanki przez fazę kobiety-matki do wszystkowiedzącej starej kobiety, zaglądającej w mroczne dziedziny świata chtonicznego. Ten pradawny anatolijski obraz potrójnej Bogini przedostał się zarówno do mitów hetyckich, jak i greckich (Demeter-Kore). Potrójna bogini miała symbolizować Całość, Pełnię, co miało również znaczyć, że Bogini panuje nad każdą fazą życia, że zna wszystkie rzeczy na ziemi i niebie, że kieruje wielkim misterium umierania i odradzania. Ta matriarchalna trójca została zaanektowana przez późniejsze patriarchalne systemy wierzeń, w tym chrześcijaństwo.( astrowiki)

 

Jak Księżyc wpływa na nasze życie?
W dawnych wierzeniach srebrny glob uważany był za miejsce, w którym mieszka śmierć, zaś dusze zmarłych oczekiwały tam na moment powtórnych urodzin. Władały nim dwie boginie Hadesu, oraz olśniewająco piękna Selena, pani miłości i namiętności.
Księżyc od dawna fascynował ludzi swoją srebrną tarczą rozświetlającą nocny mrok. Szeroko dostrzeżono, że wraz z jej zmiennością - powiększaniem się bądź zmniejszaniem - następują rozmaite zjawiska w przyrodzie. Kiedy nie było jeszcze naukowych laboratoriów, rybacy i rolnicy ustalali terminy połowów, siewów, zbiorów według faz Księżyca. Kobiety wiedziały, jaki dzień odpowiedni jest na pranie, a jaki na robienie przetworów lub suszenie ziół. Według księżycowego zegara żyją również zwierzęta lądowe i morskie. Ptaki wybierają odpowiedni moment na budowanie gniazda, by szybko schło po deszczu.
Księżycowy zegar
Dzięki tej wiedzy także my możemy unikać wielu problemów dnia codziennego. Choć szczegółowe określanie księżycowych wpływów wymaga wiedzy astrologicznej, wystarczy znać same jej podstawy, by życie stało się łatwiejsze i mniej nerwowe. Księżyc przyciąga do siebie masy wody, a siła, z jaką to robi, zależy od jego położenia na orbicie okołoziemskiej: największa jest w tych miejscach na Ziemi, które są najbliżej Księżyca. W związku z obrotem naszej planety wokół własnej osi, obserwujemy w ciągu doby dwa zjawiska związane z wodą - przypływu i odpływu. Człowiek także ulega działaniu. Przecież nasz organizm zawiera aż 45 - 65 % wody. Najbardziej istotne i widoczne dla nas zjawiska związane z oddziaływaniem Księżyca występują podczas jego poszczególnych faz:
NOWIU - gdy niebo jest mroczne,
PEŁNI - gdy ukazuje się okrągła tarcza Księżyca,
KWADR - gdy widzimy tylko pół twarzy nocnego wędrowca.
Czas między jednym, a drugim nowiem nazywa się miesiącem synodycznym i wynosi przeciętnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy.

Między nowiem a pełnią
. W czasie NOWIU organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób.
. To najlepszy moment, by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem.
. Tego dnia możemy także przycinać chore rośliny, aby odrosły piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni (okres ten dzieli się dodatkowo na 7 - dniowe kwadry), gdy Księżyc rośnie:
. Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy, rozpoczynać różne kuracje:
. Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
. Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję;
Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.
Pobudzająca moc pełni
Okrągły Księżyc sygnalizuje PEŁNIĘ. Dotychczasowa faza osiąga swój punkt kulminacyjny. Zmagazynowana energia ujawnia się, a hormony szaleją! Dlatego pełni towarzyszy wzrost liczby porodów, ale również przestępstw, szczególnie na tle seksualnym. Większość ludzi odczuwa silne pobudzenie, miewa kłopoty ze snem. Łatwiej wtedy o zachowania impulsywne, a nawet agresywne. W czasie pełni lepiej, zatem unikać dyskotek późnych powrotów do domu. Ludzie chorzy psychicznie czują się podczas pełni znacznie gorzej, a lunatycy wybierają się na nocne spacery. Rany mocno krwawią - unikajmy, zatem chirurga. Również przycinane rośliny mogą zwiędnąć po takim zabiegu. Natomiast zioła zbierane w czasie pełni mają największą moc - magazynowały przecież swoje skarby, jak inne organizmy.

Między pełnią a nowiem
Po pełni księżyca tarcza księżyca zaczyna się stopniowo zmniejszać. Przez kolejne 14 dni, aż do nowiu (ten okres również dzieli się na 7 - dniowe kwadry), nasz organizm działa coraz sprawniej:
. Wolniej tyjemy, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa;
. W tym czasie możemy się poddać wszelkim operacjom chirurgicznym oraz zabiegom kosmetycznym oraz fryzjerskim. Śmiało można również usuwać owłosienie, oczyszczać skórę u kosmetyczki, stosować peelingi, wycinać skórki i wzrastające paznokcie.
Ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym:
. Przetwory dłużej zachowują dobry smak i świeżość;
. Tkaniny lepiej się piorą, łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę;
. Wypastowane buty dłużej pozostają czyste;
. Skuteczniejsze, a także oszczędniejsze jest czyszczenie podłóg, mycie okien, pranie dywanów, bo brud schodzi łatwiej, bez stosowania silnie działających środków.
. Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy, rozpoczynać różne kuracje:
. Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.

Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (Np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję; im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.

 

 

 

Antoine de Saint-Exupéry

Jeżeli miłość two­ja nie ma żad­nych szans, po­winieneś za­mil­knąć, bo nie na­leży mie­szać miłości z niewol­nic­twem ser­ca. Miłość, która pro­si, jest piękna, ale ta, która błaga, jest uczu­ciem lokajskim. 

 

 

 


Ciekawostka:
Jak odróżnić pierwszą kwadrę od ostatniej?
Pierwsza kwadra jest wtedy, gdy widać wschodnią (“prawą”) połowę tarczy. Inaczej - księżyc ma kształt podobny do literki "D". Po pierwszej kwadrze księżyc zbliża się do pełni, czyli “rośnie”.
Podczas trzeciej kwadry (ostatniej - tzw. Third quarter Moon) widać tę połowę księżyca, której nie było widać podczas pierwszej (trochę jak literka "C"). Księżyc zbliża się do nowiu - “chowa się”.

 

 

Emily Giffin

Cza­sami za późno do­ciera do nas myśl, że ma­my uczucia. 

 

 

Luna - Edward Burne-Jones (1870)

Luna-Jones-via Wikimedia Commons.